Cellulit

1. Cellulit

Czym jest cellulit?

Cellulit to bardzo powszechny defekt estetyczny. Z punktu widzenia medycyny tym właśnie jest – defektem estetycznym. Pomarańczowa skórka wbrew popularnym stereotypom nie dotyczy wyłącznie osób otyłych lub w co najmniej średnim wieku. Borykają się z nim panie w każdym wieku i każdym rozmiarze. To właśnie kobiet dotyczy ten problem. Wśród osób cierpiących na cellulit, tylko 1% stanowią panowie. Przede wszystkim wynika to z różnic w budowie tkanki łącznej u kobiet i mężczyzn.

Przyczyny powstawania cellulitu?

Najprościej mówiąc, cellulit to powiększone, zbite w grudki lipidy, które otacza mieszanina wody i toksyn. Powoduje to powstanie nierównej struktury skóry. Każdy rodzaj cellulitu wyróżniają te podstawowe cechy, ale ze względu na szczegółowy mechanizm formowania się zmian możemy wyróżniać cellulit tłuszczowy, wodny i cyrkulacyjny. Gołym okiem nie jesteśmy jednak w stanie rozpoznać charakteru zmian.

Cellulit tłuszczowy

Przyczyną powstawania cellulitu tłuszczowego jest nadmiar komórek tłuszczowych. Do takiej sytuacji może dojść w przypadku nagłego przyrostu wagi. Powiększone lipidy otacza mieszanka wody i toksyn, które dodatkowo stymulują wzrost lipidów. Z drugiej strony grudki tłuszczu uciskają naczynka, przez co nie są one w stanie sprawnie odprowadzać toksyn i wody z tkanek, a problem się pogłębia.

Cellulit wodny

Cellulit wodny to problem dotyczący przede wszystkim szczupłych osób. Przyczyną bezpośrednią są zaburzenia krążenia krwi i limfy. W efekcie w tkankach zatrzymywana jest woda oraz toksyny. Otoczone nimi lipidy coraz bardziej się rozrastają i pojawiają się nierówności na skórze.

Cellulit cyrkulacyjny

Cellulit cyrkulacyjny to połączenie cellulitu tłuszczowego oraz wodnego. Jego pojawienie się w jednakowym stopniu wynika z problemów z mikrokrążeniem oraz wzrostu tkanki tłuszczowej. Do takiej sytuacji może dojść w przypadku znacznego wzrostu wagi oraz prowadzenia siedzącego trybu życia.

Etapy powstawania cellulitu

W terapii antycellulitowej ogromne znaczenie ma to, na jakim etapie formowania się zmian zaczynamy naszą walkę. Im pomarańczowa skórka jest bardziej zaawansowana, tym trudniej się jej pozbyć. W pierwszym etapie zmiana struktury widoczna jest wyłącznie po ściśnięciu fałdu skóry palcami. W drugim stadium pomarańczową skórkę obserwujemy w niektórych pozycjach, np. siedząc na twardym krześle. W ostatnim etapie zmiany widoczne są bez względu na ułożenie ciała. Wtedy walca z cellulitem jest niezwykle trudna.

 

2. Rozstępy

Czym są rozstępy?

Rozstępy obserwujemy jako zmiany skórne – charakterystyczne linie o różowej, fioletowej lub białej barwie. Jest to defekt estetyczny, który stanowi konsekwencję uszkodzenia włókien w obrębie skóry właściwej. Nałatwiej mówiąc jest to naderwana skóra, a konkretniej głębokie blizny, które nie powstały w wyniku uszkodzenia tkanki łącznej od zewnątrz, ale od wewnątrz.

Przyczyny powstawania rozstępów

Rozstępy pojawiają się, gdy skóra nie jest w stanie optymalnie się rozciągać, nie wytrzymuje szybkiej zmiany napięcia i pęka. Rozstępy najczęściej powstają w wyniku nagłego wzrostu lub spadku wagi. Proces ten nie musi być jednak związany jedynie z rozrostem tkanki tłuszczowej. Rozstępy często pojawiają się podczas ciąży, ale też w okresie dojrzewania.

Nie każda osoba doświadczająca wzrostu masy ciała boryka się z rozstępami. Dzieje się tak, ponieważ duże znaczenie mają też skłonności genetyczne oraz wpływ hormonów.

Etapy powstawania rozstępów

Formowanie się rozstępów można podzielić na dwa etapy. Pierwszym jest faza zapalna. Najczęściej trwa ona 12 – 24 miesiące. W tym czasie rozstępy mają różowy, czerwony lub fioletowy kolor. Na tym etapie zmiany dopiero się tworzą i właśnie dlatego to w tym momencie należy zdecydowanie działać. Gdy rozstępy przejdą w drugą fazę, ich pozbycie się będzie o wiele trudniejsze.

Następną fazą powstawania rozstępów to faza zanikowa. W tym etapie zaczynają one blednąć i stają się niemalże białe. Ulegają utrwaleniu, a uszkodzone włókna skóry nie mają już zdolności do regeneracji. Ponadto rozstępy czuć podczas dotykania uszkodzonej skóry. Białych rozstępów nie można zredukować przy pomocy domowych metod, a ich likwidacja podczas zabiegów będzie znaczne trudniejsza niż w przypadku zapalnych rozstępów.